Sajnos nem mindegyik OKJ tanfolyam ígér biztos megélhetést, hiszen közülük jónéhány esetében a bérezés alig éri el a 100 ezer forintot. De melyek is a legrosszabbul fizetett szakmák ma Magyarországon? Mik azok az OKJ tanfolyamok, amiket érdemes elkerülnünk.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat statisztikája szerint százötven olyan, főleg fizikai szakma van, ahol a bruttó bér nem ugrik 100 ezer forint fölé. Hogy csak néhányat említsünk: fogászati asszisztens, fogtechnikus, kirakatrendező, cukrász, felszolgáló, szakács, fodrász, kozmetikus, varrónő, vasbetonszerelő, tetőfedő.
Ezen szakmák esetében az alacsony fizetést azzal magyarázzák a szakértők, hogy e megszerzett OKJ-s papírok kevésbé preferáltak a munkaerőpiacon vagy többségük betöltéséhez nem szükségesek speciális képességek - elegendő a szakmunkás végzettség. A fogászati asszisztensek esetében a meglepő eredmény reális lehet, ha nem egy magánrendelőben vállalnak munkát, hanem például egy állami szervnél. Viszont ha egy magánrendelőben, akkor valószínűleg ennél jóval magasabb összegű a bérük. A fogtechnikusoknál hasonló a helyzet, vagyis akik magánvállalkozóként dolgoznak, azok valószínűleg nem 100 ezer forint alatti összeget keresnek meg egy hónapban.
Az alacsony fizetést persze az is indokolhatja, hogy a fizikai szakmák zömét tekintve lehetőség nyílik a “zsebbe fizetésre”.
A keresetet számos tényező befolyásolja. Ebből a három legfontosabb az iskolai végzettség, a szakképzettség (OKJ-s papír megléte) és a munkafeltételek. "A magas iskolai végzettség jelzi, hogy az egyén képes tanulni, tehát vélhetőleg termelékeny, illetve jó képességekkel rendelkezik. Szintén több a munkabér, ha a munkával járó felelősség magasabb, ha hosszabb a munkaidő, illetve ha hétvégenként is kell dolgozni.