Amikor pályát választunk, a legfontosabb az, hogy mindig olyan irányba menjünk, ahol megszerezhetjük azt a tudást, amivel a későbbiek során könnyen találunk munkát és viszonylag jól is kereshetünk. Azonban ehhez többet kell tennünk, mint a statisztikák, kimutatások böngészése. Fontos, hogy mérlegeljük a lehetőségeinket, amiket saját személyes tulajdonságaink és képességeink is nagymértékben képesek befolyásolni. Vagyis hiába van hatalmas hiány a gyakorlati szakmával rendelkező munkavállalók iránt, ha mi inkább humán beállítottságúak vagyunk. De érdemes követni a legfontosabb tendenciákat is:
-MInél alacsonyabb a végzettségünk, annál kisebb eséllyel léphetünk be a piacra. Az általános iskolával vagy még azzal se rendelkezők esélyei a legrosszabbak.
-A legjobb esélyünk akkor van, ha felsőfokú végzettséggel rendelkezünk.
-Közép- és felsőfokú szakmákat tekintve nagy hiány mutatkozik a reál-szakmák területén, így az ilyen képesítéssel rendelkezők jó eséllyel indulnak a munkaerőpiacon.
-Népszerűek azok, akik keresztirányú képzettséggel rendelkeznek.
-Keresettek az informatikusok, de főként azok, akik jól tudnak önállóan dolgozni és, akik átlátják a készítendő rendszert.
-Szükség van kulcskompetenciákra is: idegen nyelv ismeretet, számítógépes programok ismerete, jogosítvány.
-A munkáltatók egyre inkább figyelembe veszik azt is, hogy az adott szakképesítést melyik iskolában, melyik képző intézményben szereztük meg.