Hosszabbak lesznek a képzések: az új kormányrendelet szerint az iskolarendszerű képzésen kívüli tanfolyamok minimális óraszámát is meghatározzák, így míg korábban néhány hónap alatt is hozzá lehetett jutni egy adott szakmához, most már lehet, hogy ez akár 1-2 évet is igénybe vehet.
Drágábbak lesznek a képzések: Sajnos az óraszámok növekedésével a képzések árai is duplájára vagy háromszorosára nőhetnek, mivel a tanárok bérét is finanszírozni kell valamiből. Vagyis amit eddig néhány tízezer forintért elvégezhettünk, az most akár százezres nagyságig is emelkedhet.
Továbbra is lesznek ingyenes képzések: Az első szakképesítést az állam finanszírozza, ha az adott tanfolyam utolsó tanévében az adott diák még nem tölti be a 23. életévét. Ha évvesztesek vagyunk, akkor ehhez plusz egy év jár, ha pedig sajátos nevelési igényű vagy fogyatékkal élő diákról van szó, akkor 25 éves kor a felső határ.
Jóval kevesebb képzés indul szeptembertől: az új jegyzékben az eddigi 1300 helyett 638 szakképesítés szerepel –, a szakmákon belüli elágazásokat megszüntették, az alap-, rész és a ráépülő szakképesítések aránya azonban alig változott. Azok a szakképesítések, amelyekre az elmúlt időszakban nem mutatkozott munkaerő-piaci kereslet, kikerültek az OKJ-ból, ilyen például a társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó képzés.
Középfokú OKJ-s képzéseket számos szakközép- és szakiskola indít, de az oktatási centrumokban is körbe kell nézni.